Kamizelka pilota - X-wing ANH i podobne

Jak zrobić dany kostium?
Regulamin forum
Awatar użytkownika
RogueThirteen
Eagle Base
Posty: 930
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:56

Kamizelka pilota - X-wing ANH i podobne

Postautor: RogueThirteen » 16 lut 2017, 1:37

W Starej Trylogii i "Łotrze 1" możemy zobaczyć kilka rodzajów na pierwszy rzut oka podobnych, ale różniących się szczegółami kamizelek pilotów. W tym tutorialu skupiam się głównie na kamizelce pilota X-winga/Y-winga z "Nowej nadziei" (wersja dla mężczyzny), więc wszystkie poniższe opisy i rysunki odnoszą się właśnie do niej - chyba, że wyraźnie zaznaczyłam inaczej. Pozostałe modele - w tym wersję dla pilotki - omawiam w części końcowej.



Temat jest bardzo obszerny i rozwojowy, będzie się więc tu ukazywał w odcinkach.



[b][color=#008000][size=200]Spis treści[/size][/color][/b]



[b]1. Czym jest kamizelka pilota[/b] - skąd się wzięła w filmie i do czego może służyć

[b][color=#BF0000]2. Wygląd i rozmiary[/color][/b]

- dokładne rysunki wyglądu i rozmieszczenia wszystkich elementów (przód, tył, boki, zapięcie, klamerki)

- dokładne wymiary

- jak dopasować rozmiar do swojej sylwetki

[b]3. Potrzebne materiały[/b]

[b]4. Jak to jest zrobione[/b]

- części składowe (wykroje poglądowe)

- jak zrobić wykrój (krok po kroku)

- jak to pozszywać (krok po kroku)

[b]5. Inne kamizelki[/b]

- wersja zimowa (TESB)

- Luke TESB

- ROTJ

- Rogue1

- BoShek

[color=#BF0000]- kamizelka dla pilotki[/color]





[b][color=#008000][size=200]1. Czym jest kamizelka pilota[/size][/color][/b]



Kamizelki używane przez Luke'a i spółkę zostały uszyte specjalnie do filmu, a jako wzór posłużył element eksperymentalnego skafandra kosmicznego Windak, jaki znajdował się w posiadaniu wytwórni (większa dyskusja na ten temat: http://501.hekko24.pl/www/forum/viewtopic.php?f=87&t=4133&start=15). Przy okazji - nie wiem, czy celowo, czy tak im samo wyszło - odrobinę zmieniono krój (przynajmniej w porównaniu do Windaków, jakich zdjęcia widziałam).



Do czego może służyć taka kamizelka? W prawdziwym skafandrze, na ile moja nikła wiedza mi podpowiada, najprawdopodobniej stanowiła element systemu kompensacji ciśnieniowej. Na dużych wysokościach (nie mówiąc już o próżni kosmicznej) powietrze jest zbyt rozrzedzone, aby człowiek mógł oddychać (nawet jeśli składałoby się z czystego tlenu). Oprócz podania mieszanki oddechowej pod odpowiednio dużym ciśnieniem, pilota trzeba jeszcze ubrać w szczelny skafander, który będzie dostosowywał się, aby zawsze dokładnie zrównoważyć ciśnienie tejże mieszanki wewnątrz organizmu - w przeciwnym przypadku kosmiczna przygoda szybko skończy się chorobą dekompresyjną i śmiercią. (Ewentualnie, pilot może przebywać w szczelnej kabinie wypełnionej powietrzem o odpowiednim ciśnieniu - w takim przypadku też zwykle stosuje się skafandry kompensacyjne, na wypadek, gdyby coś się popsuło albo trzeba się było katapultować. To ostatnie, rzecz jasna, dotyczy samolotów, nie rakiet...)



A do czego to mogło służyć w Odległej Galaktyce, gdzie prawa fizyki i technika różniły się od naszych? Cóż, kompensacja ciśnienia nie była potrzebna, gdyż - jak uczą książki z dawnego EU (obecnie Legends) - pilot miał wokół siebie ochronną bańkę pola magnetycznego, która izolowała go od próżni, nie pozwalając uciec otaczającemu go powietrzu nawet, gdy w statku zbiła się szybka albo gdy musiał się katapultować (szkoda, że w naszym świecie tak to nie działa...). W rurkach kamizelki mogą więc kryć się przewody z prądem, potrzebne do wygenerowania tegoż pola.

Biorąc pod uwagę, że starwarsowa technika jest bardziej zaawansowana i różna od naszej, w kamizelce mogą też znajdować się czujniki do monitorowania funkcji życiowych pilota i regulacji różnych parametrów środowiskowych (ogrzewanie/chłodzenie, przykładowo).

Wreszcie, może stanowić ona część - rozumianego na sposób gwiezdnowojenny - układu kompensacji przeciążeń.



[b][color=#008000][size=200]2. Wygląd i rozmiary[/size][/color][/b]



[b]Według aktualnych standardów[/b] Rebel Legionu, kamizelka powinna spełniać następujące wymogi: http://501.hekko24.pl/www/forum/viewtopic.php?f=109&t=3431

I tutaj muszę od razu jasno zaznaczyć: [b]W STANDARDACH JEST BŁĄD[/b], dotyczący minimalnej liczby rurek na tylnej części kamizelki. Powinno być "co najmniej 15". Wzięło się to zapewne stąd, że w niektórych ujęciach kamizelka Luke'a (na której się wzorowano) ma jakoś tak zawinięty górny brzeg, co wygląda jak dodatkowa rurka. W innych ujęciach widać jednak wyraźnie, że rurek jest 15. Dla jasności: Biggs i Dreis również mają po 15 rurek, natomiast niektórzy piloci w scenie odprawy - 16. I tego będę się dalej trzymać, ponieważ w przypadku różnicy pomiędzy spisanymi standardami a źródłami filmowymi, pierwszeństwo ZAWSZE ma to, co widać w filmie.

(A niezależnie, jestem dziad futerkowy, bo przegapiłam moment ustalania nowych standardów i nie wzięłam udziału w dyskusji.)



[b]Do określenia dokładnego wyglądu kamizelki użyłam następujących źródeł:[/b]

[b][size=200] . [/size][/b]Wszystkie wymiary i krój wyznaczyłam na podstawie screenów z "Nowej nadziei" (z tej strony: https://starwarsscreencaps.com/), głównie ze scen rozmowy Luke'a z Biggsem i Dreisem, odprawy pilotów i wsiadania do myśliwca. Przy wymiarowaniu przyjęłam następujące założenia:

- szeroka przerwa między rurkami na przedniej części ma dokładnie 2" szerokości,

- przerwa między rurkami na tylnej części (tam, gdzie biegnie pasek) ma dokładnie 1 1/2" szerokości,

- ramiączko ma 1 3/4" szerokości.

[b][size=200] . [/size][/b]Niektóre detale wykończenia podpatrzyłam na oryginalnej kamizelce od Windaka:

http://s968.photobucket.com/user/Pete-SSS/library/Windak%20Pressure%20Suit%20-%20Bossk%20and%20Bo%20Shek?sort=3&page=1

(i podejrzewam, że kombinezon na zdjęciach to ten sam, który posłużył jako strój BoSheka ;))

[b][size=200] . [/size][/b] Pewne szczegóły - głównie rozmieszczenie szelek i kształt bocznej krzywizny - zaczerpnęłam też z tego tutoriala:

http://www.forum.rebellegion.com/forum/viewtopic.php?t=19556 . (Na chwilę obecną nie jest on już jednak za dobry, bo podane wymiary i krój różnią się od filmowych. A do metody szycia też mam trochę zastrzeżeń.)





[b][size=150]Na podstawie powyższych, kamizelka - model ANH wygląda następująco:[/size][/b]



[b]Przód:[/b]

[url=http://s1168.photobucket.com/user/Asteropeja/media/Ekwipunek/bprzod_zpsvq9wkvpk.png.html][img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/przod_zpsddoqvzs7.png[/img][/url] [url=http://s1168.photobucket.com/user/Asteropeja/media/Ekwipunek/bprzod1_zpsgt87wjfv.png.html][img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/przod1_zpscmjcackb.png[/img][/url]



[b]Tył i zapięcie boczne:[/b]

[url=http://s1168.photobucket.com/user/Asteropeja/media/Ekwipunek/btyl_zpsetavreul.png.html][img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/tyl_zpso7e7rkyy.png[/img][/url] [url=http://s1168.photobucket.com/user/Asteropeja/media/Ekwipunek/btyl1_zpsjxkmi6xi.png.html][img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/tyl1_zpsbol3xqem.png[/img][/url]



[b]Klamerka od bocznego zapięcia[/b] - najbardziej zgodna z filmową (zdjęcie ze strony RL). Na czerwono zaznaczyłam właściwe wymiary:

[img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/klamereczka_zpsrrxq7ns6.jpg[/img]



[b]Tylny pasek[/b] - sama klamerka i zapięcie:

[img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/tut_zap_zpsai9pd6qe.png[/img]



[b][size=150]Wymiary[/size][/b]



[b]Wymiary większości detali[/b] są stałe, zamieściłam je na rysunkach. [b]Długości i szerokości samej kamizelki[/b] zależą od wymiarów pilota - jak udało mi się stwierdzić, dla aktorów strój ten szyto w dwóch (co najmniej) rozmiarach:



[b]"M" - wzrost ok. 165-175cm[/b] (Luke, Biggs - dla jasności, pan Hagon jest dużo niższy niż - według źródeł - grany przez niego Biggs)

[u]przód:[/u]

ap = 8 1/2" = 216mm

hp = 8 1/2" = 216mm

gp = 3" = 76mm

xp = 14mm

yp = 17mm

zp = 25mm

odstępy między rurkami = 5mm

[u]tył:[/u]

at = 9" = 229mm

ht = 10 1/2" = 267mm

gt = 3 1/2" = 89mm

xt = 15mm

yt = 15mm

zt = 30mm

odstępy między rurkami = 6mm



[b]"L" - wzrost ok. 175-185cm[/b] (Dreis, niektórzy piloci na odprawie)

[u]przód:[/u]

ap = 10" = 254mm

hp = 9 1/2" = 241mm

gp = 3 1/2" = 89mm

xp = 11mm

yp = 18mm

zp = 30mm

odstępy między rurkami = 8mm

[u]tył:[/u]

at = 11" = 279mm

ht = 11 1/2" = 292mm

gt = 3 3/4" = 95mm

xt = 13mm

yt = 17mm

zt = 30mm

odstępy między rurkami = 8mm



Liczby powyższe, w razie potrzeby, można ekstrapolować dla pilotów wyższych lub niższych. W przypadku osób bardzo wysokich można zwiększyć liczbę rurek (tak, aby odległości między nimi nigdy nie były znacząco większe od 8mm), zawsze jednak u dołu części przedniej i u dołu części tylnej muszą być po dokładnie 2 rurki.

(Myślę jednakowoż, że znacząca większość załapie się na rozmiar "L" 8) )



[b]Szerokość dolnej części kamizelki[/b] (bp i bt) wyznacza się tak: mierzymy obwód klatki piersiowej OK, odejmujemy od niego 15cm (na zapięcia), a to, co zostało, dzielimy na dwie części, tak, aby bp było trochę większe niż bt (różnica między nimi powinna być tym większa, im lepiej umięśniony pilot).



W przypadku pilotów bardzo szczupłych (bądź przeciwnie), aby kamizelka dobrze leżała, wymiary pionowe trzeba dopasować do wzrostu, a poziome (ap, at, zp, zt) wziąć o parę cm - a nawet "o rozmiar" - mniejsze (albo większe). Piloci o szczególnie dużym OK przy wyznaczaniu bt i bt mogą przyjąć, że zapięcia są trochę szersze (np. 20cm).



[u]Przykłady:[/u]

Pilot średniej budowy, wzrost 180cm, OK=90cm => rozmiar "L", bp=39cm, bt=36cm

Pilot bardzo wysoki, dobrze zbudowany (wzrost 188cm, OK=97cm) => rozmiar "większy niż L", bp=43cm, bt=39cm



[b]Długość ramiączka[/b] kamizelki to odległość między górnym brzegiem przedniej a górnym brzegiem tylnej części kamizelki, mierzona po lekkim skosie (zgodnie ze sposobem, w jaki jest ono wszyte). Górny brzeg z przodu powinien być się tuż poniżej kołnierzyka-stójki kombinezonu, a z tyłu znajdować się jakieś 6-7cm od niego. W zależności od gabarytów pilota, będzie to od kilkunastu do dwudziestu-kilku cm (ale nie mniej niż 16, bo głowa nie przejdzie ;) ).





[b][size=200][color=#008000]3. Potrzebne materiały[/color][/size][/b]



[b]Tkanina o splocie płóciennym[/b] (https://pl.wikipedia.org/wiki/Splot_p%C5%82%C3%B3cienny), w kolorze białym. Dla Soontira Fela (i imperialnych pilotów 181 Pułku ;)) - jasnoszarym/popielatym.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kordura/kodura (ang. ballistic nylon) - mocna, impregnowana tkanina, z jakiej szyje się plecaki, sportowe torby, pokrowce itp.. Jest dość gruba, więc nie trzeba dawać podwójnych warstw, i nie strzępi się przy krawędziach. Wadą natomiast (w przypadku robionej z niej odzieży ;)) jest całkowita nieprzepuszczalność dla wilgoci i powietrza (szczęśliwie, kamizelka przykrywa tylko małą część tułowia).

Można również użyć impregnowanego ortalionu, który jest bardziej przepuszczalny, ale ma on drobniejszy i trochę inny splot i, niestety, odrobinę strzępi się przy brzegach. Ponieważ jest cieńszy, spodnią część kamizelki trzeba zrobić z dwóch warstw, do obszycia rurek wystarcza pojedyńcza. Poza tym w czasie szycia na maszynie trzeba od czasu do czasu czyścić igłę, bo substancja impregnująca lubi ją oblepiać :P .



[img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/tut_tkan_zps9ocefvpv.png[/img]



Zakładając, że (jak to zwykle ma miejsce) szerokość beli materiału jest równa 150cm, na kamizelkę potrzeba:

- w przypadku kodury - mniej niż 1mb tkaniny (dla pilota o wzroście 160cm potrzeba ok. 0,6mb materiału),

- w przypadku ortalionu schodzi trochę więcej, ale powinien wystarczyć 1mb.

Kodura kosztuje od 10zł/mb, ortalionu dawno nie używałam, ale jest chyba droższy.



[b]Kawałek skóry lub sztucznej skóry [/b]na wzmocnienia bocznych zapięć. W kolorze zgodnym z tkaniną - białym lub białawym (co prezentuje się nawet lepiej niż czysta biel), dla Fela szarym. Wystarczy ścinek mniej więcej wielkości dłoni (10 x 15cm). Można to bez problemu dostać np. w zakładzie tapicerskim albo kaletniczym, wystarczy ładnie poprosić.



[b]Rurka o średnicy 6mm[/b]. Najlepsza jest przezroczysta rurka poliuretanowa. Można ją kupić w sklepie akwarystycznym (wężyk CO2). Potrzeba będzie od 6 do 8 mb (w zależności od rozmiarów pilota), a kosztuje od 2zł/mb.



[b]Taśma o szerokości 2,5cm[/b] (1") na zapięcia i pasek z tyłu, w kolorze kamizelki. Może to być najbardziej zgodna z filmową gruba taśma bawełniana ("jodełka") albo taśma parciana. Potrzebny będzie niecały metr, a kosztuje od 1zł/mb.



[b]Dwa srebrne zapięcia typu "tik-tak"[/b], najlepiej o kształcie i rozmiarach podanych wyżej. Można próbować je kupić w sklepie z artykułami kaletniczymi (okucia kaletnicze) albo poszukać na starzyźnie jakiejś teczki z podobnymi. Zadanie może być trudne, bo obecnie modne są bardziej nowoczesne formy zapięć... z kolei przy starych teczkach czy walizkach prawie na pewno będą takie o owalnym kształcie "części żeńskiej".

Mnie osobiście takie o "najbardziej pożądanym" kształcie - ale i tak trochę mniejsze, niż powinny być - udało się zdobyć RAZ. W sklepie "Majax" w Warszawie, kosztowały 9zł/szt. Obecnie już im się skończyły, teraz mają w tej samej cenie takie, w sumie ładne, ale też trochę za małe i trzeba do nich dokupić nity mocujące (10zł/10szt):

[img]http://i1168.photobucket.com/albums/r483/Asteropeja/Ekwipunek/tut_kl_zpsvfnczlzv.jpg[/img]



[b]Czarna klamerka-regulatorek[/b] do paska o szerokości 2,5cm. Najlepsza - bo zgodna z filmową - jest klamerka od plecaka/szelek taktycznych ALICE, ale, jak na razie, nie udało mi się namierzyć miejsca, gdzie sprzedają takie luzem, a same szelki są dość drogie. Może kto inny będzie miał więcej szczęścia w szukaniu - a jeśli nie uda się upolować oryginalnej, wystarczy zwykła plastikowa, która w pasmanterii kosztuje kilkadziesiąt groszy.





[b][size=200][color=#008000]C. D. N.[/color][/size][/b]
[b][color=#004000]2011:[/color][/b][img]http://rebellegion.pl/ikonki/rouge13_26_11_2011.png[/img]

[b][color=#004000]2012:[/color][/b][img]http://rebellegion.pl/ikonki/rogue13_09_12_2012.png[/img]

[b][color=#004000]2013:[/color][/b][img]http://rebellegion.pl/ikonki/rogue13_11_10_2013.png[/img]



[color=#004000][i]Będę mówił powoli, dużymi literami, a ty masz to zapamiętać na resztę życia: NIE MOŻESZ WYGLĄDAĆ GODNIE, KIEDY SIĘ BAWISZ[/i]

[b]Wes Janson[/b][/color]

Awatar użytkownika
Jok
Polish Garrison GML+PMS Leader / Eagle Base
Posty: 6116
Rejestracja: 19 maja 2005, 18:12
Lokalizacja: Busko/Kraków
TKID: 8665
Kontaktowanie:

Re: Kamizelka pilota - X-wing ANH i podobne

Postautor: Jok » 16 lut 2017, 8:36

Plastikowa klamerką ktora ma zastąpić Alice juz nie przejdzie.

Awatar użytkownika
fezz
Polish Garrison Retired
Posty: 1071
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:00
Lokalizacja: Łódź
TKID: 50148
Kontaktowanie:

Re: Kamizelka pilota - X-wing ANH i podobne

Postautor: fezz » 16 lut 2017, 8:51

Piękny tutorial! Brawo TY!


Wróć do „Tutoriale”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości